Cvičák Radošovice

stránky psích šílenců a jejich čtyřnohých radostí

Rady a tipy

Hárání

Co je hárání

Jednoduše řečeno, háráním označujeme tělesné pochody u fen, vedoucí k ovulaci a možnému oplodnění.

Kdy a jak často feny hárají

Hárání u fen můžeme poprvé zaregistrovat mezi 6-12 měsícem. Většina fen hárá pravidelně v intervalu 6 měsíců, ale některé feny hárají po 9 měsících, jiné pouze jednou ročně. Pokud vaše fena nezačala hárat ani po prvním roce svého života, bylo by dobré navštívit veterináře a najít příčinu.

Jak dlouho hárání trvá

Hárání trvá 21 dní. V prvním týdnu fena zpravidla psy odmítá. Přibližně od 8 dne nastávají nejplodnější dny, fena se psům sama nastavuje nebo je sama vyhledává. U některých fen mohou trvat i do 20. dne, proto pozor na nechtěné nakrytí!

Jak se projevuje

V prvních dnech odkapává feně z vulvy jasně červená krev. Množství se může u jednotlivých fen značně lišit. Mnoho fen krvácí velmi málo a v prvních dnech si stihne krev olizovat, díky tomu se může stát, že si zpočátku hárání ani nepovšimnete. Pokud ale budete všímaví, uvidíte, že již několik dní před počátkem hárání vulva feny zduří a viditelně se zvětší.

Rovněž můžete zaznamenat změny v chování. Feny bývají více vydrážděné, nepřiměřeně reagují na vnější podněty. Některé se "vracejí do dětských let", aneb dělají věci, jako v době, kdy byly štěňaty. Koušou boty, zařízení bytu, občas udělají loužičku apod. Pozor! Některé feny potřebují, abyste je častěji venčili, protože vlivem hormonů neudrží moč tak dlouho jako dříve.

Zhruba uprostřed cyklu se feny začínají nastavovat psům. To jsou dny, kdy hrozí největší riziko nechtěného nakrytí. Pokud plánujete krytí, nechte si u veterináře udělat krevní test, který určí nejvhodnější den na krytí.

Ke konci cyklu už fena přestává být pro psy zajímavá. Krev tmavne nebo se již zcela ztrácí. Ještě nějaký den po ukončení hárání trvá, než se fena zcela zklidní.

Krýt či nekrýt?

Feny pohlavně dospívají s prvním háráním. Pohlavní dospělost však nezaměňujme s dospělostí celkovou, ta přichází mnohem později. U malých plemen od 15 měsíce a u velkých od 18 měsíce věku. Nakrýt nedospělou fenu je naprosto nevhodné, podle chovatelského řádu zakázané a rovněž velmi rizikové. Velmi mladé feny mívají mnohem častěji porodní a poporodní komplikace, velmi se březostí a porodem vyčerpávají, což se podepisuje na jejich budoucím zdraví. Fena rovněž nemusí dobře zvládat péči o narozená štěňata a další a další komplikace, mezi něž může patřit úhyn štěňat i samotné feny.

Dá se zabránit hárání?

Nejspolehlivěji se dá hárání zastavit kastrací. Pokud nemáte chovnou fenu, lze nechat tento zákrok provést po dosažení celkové dospělosti. Ušetříte si tím mnoho starostí, od hlídání začínaje, nechtěnými štěňaty konče. Navíc tím zmizí rizika spojená s falešnou březostí a případnou rakovinou dělohy. Jediné, co budete muset více hlídat je váha, ale to při dostatku pohybu a vyvážené stravě nebývá velký problém.

Dále existují injekce, které hárání na nějakou dobu oddálí. Aplikuje je pouze veterinář. Tyto přípravky vám sice na nějakou dobu ušetří starosti, ale dlouhodobě organismu příliš neprospívají a nesou s sebou určitá rizika. Jejich užívání je dobré pečlivé zvážit.

Hygiena

V neposlední řadě bojuje řada majitelů fen s hygienou v období hárání, obzvláště, pokud je fena trvale v bytě. Jistým řešením jsou "hárací" kalhotky. U mnoha fen se sice osvědčily, ale najdou se i tak vynalézavé feny, které se jich dokážou bez problémů zbavit, nebo jejich funkci značně omezit. Pokud patříte mezi majitele právě takových fen, lze zavést další opatření - na sedačku a další místa, kde si fena lehá dejte deky (jednoduché deky se dnes dají koupit již za 100 Kč). Deky se dobře perou a rovněž dobře schnou. V době, kdy jste mimo domov, zavřete fenu do místnosti, kde je lino či dlažba. Povrchy udržujte častým vytíráním. Omezte přístup feny do ložnice a především do vaší postele (u fen zvyklých spát v posteli to bude velký problém).

Autorčiny stránky

Žádné komentáře