Cvičák Radošovice

stránky psích šílenců a jejich čtyřnohých radostí

Rady a tipy

Psí sporty I.

http://www.agility-mb.wz.cz/Dnešní doba přináší mnohé vymoženosti, a mezi ně rozhodně počítám také nepřeberné množství psích sportů šitých na mítu jak psům, tak jejich majitelům. Není nutné se denně dívat na psa znuděného čekáním na svého majitele a nevalnou procházku kolem bloku domů. Je zde řada organizací, které vám umožní se řádně vydovádět, a také při tom více pochopit svého psa. Takže šup z gauče a hurá ven, vždyť je co si užívat. A co teprve různé tábory pro lidské a psí kamarády dohromady, to je teprve něco!

Pojďte se se mnou podívat, co všechno můžete v naší zemi vyzkoušet.

AGILITY

V současnosti jeden z nejpopulárnějších psích sportů u nás, spočívající v překonávání psího parkuru. Hodí se pro všechna plemena bez rozdílu velikosti, i když je třeba si přiznat, že zatímco některá plemena se pro tento sport přímo narodila (border kolie, teriéři, pudl...), jiná si jej teprve musí zamilovat (francouský buldoček, mops...). Agility vyžaduje přiměřenou kondičku psa i jeho pána, protože pán psa běží na parkuru vedle překážek. Valnou většinu psů tento sport velice baví a rozhodně zažene nudu z mnoha hodin strávených čekáním na pána. Nemusíte se mu věnovat vrcholově, ale třeba jen tak pro radost.

Kluby agility jsou ve většině případů dostupné pro celé republice.

Potřebujete chuť si trochu zaběhat, pamlsky a misku s vodou, psa, vodítko a očkovací průkaz.

Více na http://www.agility.cz/

a zde

 

flyballFLYBALL

Flyball je sport i zábava pro temperamentní psy všech plemen. Oproti agility má výhodu, že pro psovoda není tolik náročný, takže se mu mohou věnovat i fyzicky méně disponovaní lidé.
Utkávají se v něm dvě čtyřčlenná družstva na dvou stejných flyballových dráhách. Každá dráha se skládá ze čtyř stejných skokových překážek a flyballového boxu, který vystřeluje míček.
Na povel psovoda, který však zůstává za startovní linií, vyběhne pes na dráhu, překoná čtyři skokové překážky, naskočí na desku boxu (provede tzv. plaveckou otočku) - tím spustí mechaniku, chytí vystřelený míček a aportuje ho zpět přes překážky k psovodovi.
Tak nějak lze shrnout flyball. Tento sport se hojně rozšiřuje i u nás a více a můžete dozvědět na stránkách Flyball Clubu ČR - http://www.flyball.cz/

a zde

 

KTP - tanec se psemTANEC SE PSEM

Tanec se psem je směs cviků poslušnosti, krokových variací a různých otoček. To vše do rytmu hudby, takže pokud rádi tančíte, vytváříte různé kreace a máte psa s hereckým nadáním, jste adepty pro tento velice zajímavý, ale také na pohled krásný sport.
Klub tance se psem České republiky (KTP ČR) , který pořádá pravidelně několikrát do roka soutěže v této krásné disciplíně, vypracoval soutěžní řád a pravidla, podle kterých mohou zájemci soutěžit. Výkony soutěžících hodnotí vždy tříčlenná porota, která uděluje body za umělecký dojem, ochotu psa a provedení povinných prvků. Povinných prvků je celkem pět. Tyto povinné prvky jsou sestaveny tak, aby byly vhodné pro každé plemeno psa včetně kříženců a aby vyhovovaly fyzickým možnostem všech psovodů.

Více na KTP - http://www.tanecsepsem.cz/uvod_cz.html

a zde

 

DOGTREKKING

Dogtrekking, neboli orientační pochod se psem, je v Česku jedním z nejmladších odvětví pejskařských aktivit. Jeho historie se u nás začala psát v roce 2000.
Charakteristika dogtrekkingu spočívá v následujícím: účastník - závodník - je se svým psem, opatřeným postrojem typu guard, spojen šňůrou nebo jej vede na vodítku za obojek. Po vytyčené trase se pohybují za pomoci turistické mapy dle připraveného itineráře. Pořadatelem určenou povinnou výbavu (nejčastěji se skládá z karimatky, spacáku, čelovky, mapy, misky pro psa, láhve na vodu, krmení a jídla) může nést v batohu na zádech, či část uložit do speciálních psích batohů. Na zdolání trati vedené volnou přírodou bývá určen maximální časový limit. Pochody mohou být buď na více kol nebo s možností v průběhu bivakovat.

Jak je zjevné z předchozích řádků, jedná se o disciplínu přístupnou naprosto všem, kdo milují pohyb v pěkné krajině se svým psím kamarádem. Je blízká trempingu, turistice či vytrvalostnímu běhu. Obrovský rozmach dogtrekkingu zapřičiňuje jeho nenáročnost na vybavení i možnost zúčastňovat se prakticky s jakýmkoliv psem. Na druhou stranu se od nás (i od psa) očekává určitá fyzická zdatnost, základní znalosti orientace v terénu i pobytu v někdy drsné přírodě.

Více na - http://www.dogtrekking.info/

a zde

Příště spolu objevíme další možnosti sportovního využití se psy u nás v článku Psí sporty II.

 

Žádné komentáře