Cvičák Radošovice

stránky psích šílenců a jejich čtyřnohých radostí

Rady a tipy

Psí sporty II.

Pojďte se mnou objevit další se zajímavých psích sportů. V minulém díle jsme prozkoumali ty známější, dnes se zaměříme na ty, které si své místo na slunci teprve hledají. Některé z nich čím dálvíc získávají své příznivce, třeba mezi ně budete patřit i vy.

COURSING

Coursing je historickým předchůdcem obecně známých dostihů. Běhá se ve volné přírodě se vším, co příroda přináší, s příkopy, nerovnostmi a kličkováním.

O vítězi rozhoduje kvalitní proběhnutí jednotlivých úseků, nasazení, obratnost a v neposlední řadě inteligence, lišáctví i schopnost se znovu vydat do boje.

Coursing má ještě jednu obrovskou výhodu - nepotřebuje dostihovou dráhu, na kterou se obtížně hledají a získávají pozemky odpovídajících parametrů, a jejíž stavba je finančně velmi náročná. Zvolí-li se pro coursing vhodné místo, není třeba žádných věží pro rozhodčí a obsluhu navijáku či startovních boxů.

Jestliže váš pes rád běhá a zajímají ho návnady nebo třeba jen kus rozstříhaného igelitu, jste na správné cestě. Mnoho psů pochopilo krásu tohoto sportu až při tréningu a s nadšením se vrhají do pronásledování.
Můžete zde najít nejen chrty, ale i stafordy, papilony a třeba i naháče. Jednou z podmínek je, že váš pes nesmí být agresivní a napadat jiné psy.
Pokud vás tento sport zajímá, můžete se více dozvědět na www.coursingcz.info a také zde.

 

FRISBEE

Tento sport, který vznikl kolem roku 1947 v Americe, je vhodný pro vášnivé aportéry a velmi živé a celkově aktivní psy. Pes může vylepšit svůj postřeh, obratnost a rychlost. Pes chytá létající talíř ve vzduchu. Musíme zvážit nápor na klouby, zvláště u velkých plemen, u nichž je potřeba v mládí klouby šetřit.

Létající talíře pro psy jsou běžně k dostání snad ve všech zverimexech. Látkové jsou měkčí a bezpečnější, i když tolik nevydrží, plastové jsou vhodné spíše pro zkušené psy nebo tvrdší plemena.

Pro tento sport se nejvíce hodí rovná louka nebo hřiště bez stromů. Pozor na provozování tohoto sportu v blízkosti silnice, abyste svého psa neposlali na smrt.

Pokud jde o pána, ten nepotřebuje příliš velkou kondičku, ale dobře házející ruce.

Více na webu DiscDog klub České republiky a také zde.

 

CANICROSS

Canicross je určen pro střední a velká plemena psů, ojediněle malá, v dobré fyzické kondici. Jedná se o běh psovoda se psem, s nímž je spojen speciální skijoringovou šnůrou. Hodí se pro aktivní psy a majitele. Předpokladem je, že pes má alespoň o něco lepší fyzičku, než vy. Pokud máte rádi pohyb v přírodě nebo vysloveně rádi běháte a nechce být při tom sami, je tento sport určen právě pro vás.

Pokud pes nemá tendenci běžet před vámi a "táhnout" vás, dá se to naučit, za asstence pomocníka, nejlépe někoho, koho pes zná a má ho rád. Ten pak může např. jet před vámi na kole a psa motivovat.

Kdy netrénovat? Když je více než 15 stupňů Celsia.
Na co nezapomenout? Dostatek tekutin pro vás i pro psa a dostatek pochval.

Pohyb by měl pro vás i pro psa být radostí.

Více na www.canicross.cz a zde.

 

SKIJÖRKING

Sport na podobném principu jako canicross, ale člověk se ocitá, jak již název napovídá, na lyžích.

Více na www.canicross.cz.

 

BIKEJÖRKING

Další podobný sport jako canicross, ale zde je člověk na kole tažen psy.

Více na www.canicross.cz.

 

MUSHING

neboli závody psích spřežení.
Tento sport vyžaduje již vícečlennou smečku, a také potřebné vybavení. Ideální podmínky pro tento sport jsou v horských oblastech. Je vhodný pro vybraná plemena, která při tomto sportu nadšeně spolupracují - jsou to především severská plemena, ale například i československý vlčák a další.

Více na www.mushing.cz.

Autorčiny stránky

Žádné komentáře