Cvičák Radošovice

stránky psích šílenců a jejich čtyřnohých radostí

Výcvik

Má váš pes stoprocentní přivolání?

S nácvikem přivolání můžeme začít i u štěněte. Hned, když se pes naučí své jméno, můžeme zahájit přípravu přivolání (cca od 3 do 5 měsíců věku psa). Štěňata bývají velmi hravá, na zavolání a nalákání pamlskem nebo hračkou přiběhnou velmi ráda. Vždy pesana pochválíme a odměníme.

Když nám pejsek vyroste (cca od 5 měsíců psa) je na čase začít trénovat i v terénu s rušivými podměty. Pejska vezmeme na běžnou procházku a sebou si přibalíme desetimetrovou šňůru, hračku, pamlsky a dobrou náladu.

Nikdy nechoďte pro psa, vždy musí přijít on za vámi. K tomuto účelu vám slouží šňůra, kterou psa můžete donutit dělat to, co chcete. Je to takzvané dálkové ovládání, bez kterého se vám nikdy nepovede natrénovat 100% přivolání.
Pes si musí myslet, že ho voláte kvůli pohlazení nebo pomazlení se s ním. Nikdy psovi nevymývejte mozek neustálým přivoláváním. Přestalo by ho to bavit a vaše snaha by byla na nic.
Pro dobře provedené přivolání je nutné si zapamatovat vzorec, který se skládá z vyslovení povelu, čekání, donucení psa přijít, pochvala, čekání a na konec jiný povel, který ruší přivolání.

Vyslovení povelu - povel musí být vždy stejný (ke mě), musí být vysloven spolu se jménem psa a dostatečně nahlas, aby pes nemohl mít pochyby o tom, že jej voláte.

Čekání - po vyslovení povelu musíme čekat pár vteřin. Jedná se o chvíli, která je nutná pro proběhnutí informace takzvaným reflexním obloukem, který je u každého psa jiný. V podstatě jde jen o to, než se psovi dostane informace sluchovodem do mozku a pak do svalů.

Donucení psa - pokud pes po uplynutí 2-3 vteřin nezareaguje, je nutné jej pomocí šňůry přitáhnout.

Pochvala by měla proběhnut už v době, kdy pes udělá první krok k vám. Je to totiž náznak spolupráce a to se musí ocenit. Čím je pes blíž, tím více ho chválíme. Když se zastaví nebo se rozhodne spolupráci přerušit, musí být napomenut hlasem a popřípadě i pomocí vodítka přitáhnut. Jakmile se opět rozhodne spolupracovat musí být pochválen. Tato metoda je náročná pro psovoda, protože jde opravdu o herecké vystoupení, když pes váhá se spoluprácí. Napomenutí psa a ve vteřině se tvářit nadšeně z toho, že se rozhodne přijít, je opravdu mistrovský kousek a chce to trénink. Při pochvale psa manuálně posadíme.

Čekání - po pochvale musí přijít pár vteřin (později i minut) ticha. Je to doba při které se učí pes trpělivosti. Musí setrvat u páníka. Psa si jistěte pro případ, že by se rozhodl cvik ukončit a jít si po svém, zašlápnutím šňůry (pozor pes o tom nesmí vědět, šňůra nesmí být napnutá).

Jiný povel - zruší první povel, v tomto případě přivolání. Nejvhodnější povel je "volno". Tím cvik přivolání končí. Pokud to psa naučíte takto, nebudete mít problém, že by pes hned po příchodu a pochvale psovoda svévolně odešel.

Šňůru používejte na procházkách vždy. Nemusíte ji držet jen ji nechte volně na zemi a v případě pochybení psa ji použijte.

Až pes bude zvládat přivolání i v blízkosti rušivých podmětů (psi, kočky, děti, auta), je na čase se zbavit šňůry, dříve ne.

Pes buď přivolání má nebo nemá. Jak je na tom váš pes? Přijde v každém případě? Máte 100% přivolání?

Pokud odpověď zní ne, tak nic není ztraceno. Přivolání se dá trénovat v jakémkoli věku psa a šňůra není žádná ostuda. I já ji někdy své feně dám a to vždy, když při přivolání nabírám dojmu, že by to mohlo jít rychleji. Nebo se fena tváří, že je dost samostatná a paničku nepotřebuje. Pak ji šňůrou hravě dokážu, že je na omylu. Stačí, když se párkrát zamotá nebo zachytne. Pak se jí ještě posmívám.

Třeba budete mít štěstí jako já u mého druhého psa, který po nácviku přivolání se šňůrou se už nikdy ke šňůře nepotřeboval vracet.

Přeji hodně štěstí při nacvičování. Vaše stará známá AZU1

 
Žádné komentáře