Cvičák Radošovice

stránky psích šílenců a jejich čtyřnohých radostí

Výcvik

Odložení

Odložení je pro psa jeden z nejtěžších cviků. Musí se cvičit s trpělivostí a chladnou hlavou. Výsledkem tohoto cviku je, že pes je schopný po povelu "zůstaň" ležet, sedět či stát na místě tak dlouho, než dostane jiný povel.

Dobře nacvičené odložení je k nezaplacení, protože můžete psa nechat odloženého před domem, když si zapomenete peněženku, nebo u auta, když nemáte klíče od vozu. A to vše s jistotou, že tam psa po pár minutách najdete a nebudete se muset dohadovat se sousedem, že mu váš pes pošlapal trávník nebo počůral keřík v době vaší nepřítomnosti.

Tady to trochu zlehčuji, ale odložení mi jednou i zachránilo mou fenku, která si na obvyklé procházce pobíhala na volno a na jindy nerušené silničce se z ničeho nic vyřítilo auto. Fena na druhé straně silnice na mě koukla a mě nezbylo nic jiného, než ji na dálku odložit. Protože fenka měla cvik dokonale zvládnutý, lehla si a čekala, až si pro ni přijdu a povel ukončím jiným povelem. Fence se nic nestalo a mohla jsem za to děkovat slovíčkům "lehni zůstaň", která pro fenku znamenala záchranu života.

Typy odložení

V leže
Ve stoje
V sedu

Tyto tři typy odložení se dají použít za chůze nebo v základním postoji psovoda se psem.

Kdy začít trénovat

Pro trénování odložení nemám nijak stanovený věk psa. Již jsem cvičila 4měsíční štěně odložení a povedlo se. Jedinou podmínkou je, aby pes byl schopný zůstat na nějakou dobu v klidu. Pokud je štěně moc aktivní a neposedné, raději nácvik odložení necháme na později.

Důležité je, aby pes nebyl před nácvikem odložení plný energie. Proto je lepší psa nejdříve unavit delší procházkou, hrou či výcvikem.
Důležité je, aby pes zvládal povel lehni.

Co budeme potřebovat

kožený obojek nebo stahovací obojek zapnutý tak, aby nestahoval
10 m šňůru
hračku a pamlsky

Jak začít s nácvikem

Pro začátek jsem vybrala nácvik odložení psa v leže, v základním postoji psovoda se psem.

Na nácvik odložení si najděte klidné místo bez rušivých podmětů. Klidně můžete trénovat doma v obýváku. Psa si posadíte u levé nohy. Po té mu zadáte povel "lehni" a necháte psa po nějakou dobu v klidu ležet. Pokud vše probíhá tak, jak má, dejte psu povel "zůstaň" a stoupněte si dva kroky před něj. Nezapomeňte na to, že psa máte připnutého na 10 m vodíku, které máte položené na zemi před psem. Klidně si na ně i stoupněte, abyste mohli včas zasáhnout v případě, že by pes pochybil.

Po pár minutách se vrátíte ke psu a to tak, že jej z levé strany obejdete a zařadíte se mu k pravému boku. Po povelu "sedni" psa pochvalte a odměňte pamlskem.

Pokud pes odložení poruší jinou činností, rázně jej chytněte za obojek a káravým tónem dovedete zpět na místo, kde byl odložen. Tam ho opět položte a zadejte důrazně povel "zůstaň!" Nevzdalujte se nyní již tolik kroků od psa a snažte se cvik ukončit po chvilce klidného ležení. Pokud i přesto pes není schopný cvik udělat dobře, nechejte nácvik odložení na jindy. Nebo psa ještě jednou pořádně unavte.

Jak ukončit výcvik

Nejoblíbenější ukončení výcviku u psů je hra. Nyní však musíte přihlédnout k tomu, že byl pes unavený již před nácvikem odložení. Proto ho ukončete jen krátkou hrou. Třeba přetahování o kus hadru.

Jakým chybám se vyvarovat

1. Trénování odložení na zbytečně dlouhou vzdálenost
2. Zbytečně dlouhá doba odložení
3. Psovod nestojí v klidu
4. Pes popojde a psovod jej nevrátí na místo odloženíAutorčiny stránky

Žádné komentáře