Cvičák Radošovice

stránky psích šílenců a jejich čtyřnohých radostí

Výcvik

Základní výcvik 2. díl - vstaň, volno, k noze, ke mě

cvičímeVSTAŇ

Nácvik povelu "Vstaň!": Pravou rukou držíme vodítko nakrátko a táhneme ho vzůru, levou rukou nadzvedáme psa pod břichem. Když se pes postaví, pochválíme ho.

Tichý povel je pohyb napřažené ruky dlaní nahoru zezdola nahoru. Pes by se měl pouze postavit, nedovolíme mu odbíhat.

VOLNO

Nejoblíbenější povel u většiny prosvodů i pejsků. Zastavíme se, odepneme vodítko, vyslovíme povel a nakročíme směrem a máchneme tím směrem rukou s hřbetem ven. Tady pozor, pes by neměl vytrysknout hned po odepnutí karabiny bez povelu, pokud toto dělá, vezmeme dvě vodítka se dvěma karabinami, aby poznal, že po odepnutí jedné, je stále připoután.

K NOZE

Pejska držíme nakrátko na vodítku před sebou, vydáme povel a současně plácneme rukou o stehno a levou rukou ho srovnáme do pozice vedle naší levé nohy tak, aby seděl. Nezaměňujte tento povel s povelem "ke mně", kdy pes usedá čelně přímo před pána. Až pes pochopí tento povel na vodítku, cvičíme ho bez vodítka a taky z volného pobíhání kolem nás.

chválit, chválit, chválit...KE MNĚ

Celý cvik začíná výchozím postavením, kdy je pes u levé nohy psovoda a sedí. Psovod vyjde přímým směrem se psem u nohy. Po pár metrech psovod připraví psa na uvolnění, t.j. odepne ho z vodítka a po dalších pár krocích, kdy jde pes u nohy psovoda, dá povel "Volno".

Pes by měl odběhnout minimálně 15m od psovoda. Psovod nechá chvíli psa běhat. Potom se psovod zastaví a otočí se na psa. Dá povel "ke mně". Pes má běžet radostně k psovodovi, kde předsedne před psovoda. Po pár vteřinách dává psovod povel "k noze" a pes si přisedne vedle levé nohy psovoda. Tak by měl cvik vypadat.

Nácvikových metod je několik: U štěňat voláme od malinka na pamlsky nebo hračky, v případě, že hned nereraguje, trochu popoběhneme a na to štěně určitě zareaguje.

U větších psů můžeme použít dlouhou vodící šňůru, kterou v případě potřeby použijeme k přitažení pejska. Dříve se ale snažíme psa přilákat opět na pamlsky, hračky nebo mimikou.

 První díl najdete zde

 
Žádné komentáře